9 Aralık 2014 Salı

Call Of Duty: Advanced Warfare PC İncelemesi


Büyüklerimiz bizlere sürekli  " Nerede o eski  günler " diye söyleyip dururlardı. Ben bu cümleyi artık anlamaya başlar oldum. Eskiler gerçekten iyiydi arkadaşlar. Konumuz ile ne alakası var diye sorarsanız "Nerede o eski oyunlar" diyebilirim.  Eskiden bir oyun çıkardı Bu oyunu bitirir ve senelerce devam oyununu beklerdik. Hatta o süre zarfında oyunu defalarca bitirir iyice tadını almaya çalışırdık. Günümüzde ise ne yazık ki bu şekilde olmuyor. Bir biri ardına çıkan seriler hem oyunların kalitesini düşürürken hem de içindeki bir çok hata ile canımızı sıkıyorlar. Sürekli olarak devam oyunu çıkmasındaki  en büyük etken ise dağıtımcıların para hırsı. Her sene bir Gta göremezsiniz ama her sene hatta senede 2 tane Assassin's Creed görebiliyoruz. Activision firması da sağ olsun her sene  Kasım ayında yeni bir COD serisi çıkartıyor ve artık oyun iyice kabak tadı vermeye başladı. Serinin  kalitesi düşerken, Activision bu sene diğerler oyunlardan çok farklı bir COD önümüze sundu.

Ben COD serisine Mw3 ile son noktasyı koydum. MW3 oynamadaki en büyük etken ise Captain Price, John Soap MacTavish, Vlamidir Makarov gibi karakterlerin akıbetini merak etmemdi. Black Ops ise önceki oyunların kalitesinden yararlandı ve başarı elde etti. Ghosts' tan sonra seri iyice kabak tadı verdi. Activision, MW 3' ü yapan Sledgehammer  Games' in 3 senelik çalışması ile yeni oyunu piyasaya  sürdü.

Oyunun hikaye örgüsü nasıl gelişiyor ve ne kadar başarılı buna değinmek istiyorum. Spolier vermemek adına yüzelsel geçeceğim. AW gelecekte geçen bir oyun. Ana karakterimiz , Jack Mitchell. Amerika ordusunda asker iken,bir  savaş sırasında trajik bir olay yaşar ve Atlas isimli şirketin özel bir birliğin üyesi olur. Hikâyemiz de bundan sonra başlar. Atlas, askeri alanda, tıp alanında teknolojiler geliştiren ve içinde özel bir askeri birliğin bulunduğu şirkettir. Şirketin başı Jonathan Irons' tır. Ülkelerin başa çıkamadığı terör olaylarını durdurma, insanlığa barış getirme niyeti olan Irons' tan görevler alıp bu görevleri yapmaya çalışıyoruz. Gelecekte geçen bir hikâyeyi anlatan oyunda hikaye klişe olmuş diyebilirim. Gelecek temalı oyunlarda veya filmlerde sıkça göreceğimiz süper ötesi silahlar, dünyayı kontrol etmek isteyen bir adam ve bizim ona karşı olan mücadelemiz oyunda fazlası ile mevcut. Bende her hangi bir merak, şaşırma duygusu uyandırmayan hikâye işleyişi, ara sahnelerdeki videolar ile desteklenmiş. Hikaye ilerledikçe bir sonraki adımın neler olacağı tahmin edebiliyorsunuz. Konuşmayan bir ana karakterimiz var ve robot gibi sadece görevleri yapıyor.  Jack Mitchell oyun içinde hiç konuşmuyor. Verilen görevleri yapmaktan başka bir işe yaramayınca sessiz ruhsuz bir havaya bürünüyoruz. Oyunun içine giremiyoruz maalesef. Eski seriler ile kıyaslamak istemiyorum ama diğer oyunlara göre hikâye kopuk ve çok sönük kalmış.

İNSANLAR ÇİFT YARATILMIŞ DERLER YA PEKİ OYUNLAR?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum oyunlar birbirine benzeyebilirler ve ben bunu eksi olarak görmüyorum. Çünkü sevdiğiniz bir özelliği başka bir oyunda görürseniz hoşuna gider. Önemli olan oyundaki kendine has yapıdır. Benzerliklerin yanında, oyuna özgün bir hikaye, sağlam bir karakter koyarsanız oyun başka oyunun kopyası olmaktan çıkar. O yüzden benim yağacağım eleştiriler AW'ın diğer oyunlara benzemesinden dolayı değil yapımcıların yenilikleri oyun içine yedirilmemesinden dolayıdır..

Oynadığınız oyun Call Of Duty olunca iki şey yüksek oluyor. Birincisi oyundaki beklentiniz. Oyuna başlar başlamaz COD oynuyormuş hissine kapılıyorsunuz. Hemen sıcak bir çatışmanın içinde buluyoruz kendimizi ve elimizde silah ortalığa ateş etmeye başlıyoruz. Bir kaç dakika sonra bakıyorsunuz karşınızdaki düşmanlar çok zeki değil. Oyundan soğuma sebebiniz hemen orada başlıyor. Ben genelde Regular seviyede COD oynarım. Bu oyunda Hardened seviyesi bile zor değil. Yapay zeka pek iyi değil ve yerlerde sürünüyor. Üstünüze koşan ve doğru düzgün siper alamayan düşmanlar kolay hedef haline geliyorlar.  Ondan sonra oyun hakkındaki olumsuz fikirleriniz bir bir ortaya çıkıyor. Düşmanlar için şunu diyebilirim attıklarını vuran cinsten olmuşlar.Yüksek olan ikinci şey ise  Aksiyon.  Evet, aksiyon dolu bir oyun olmuş AW. Oyunda  aksiyon sahneleri fazlaca göreceğiz ama bana sanki bir şeyler eksik geldi. O kadar aksiyona rağmen yapımcılar bana pek heyecan yaşatamadı. Otoyolda hızla giden arabalardan atlıyor, uçan motosikletler kullanıyor ve hatta uçak uçuruyoruz ama maalesef oyunda bunlar hep tek düze ve scriptlerin izin verdiği şekilde oluyor.  MW '2 deki kar motoru sürdüğünüz sahneyi kimse unutmamıştır. Motor sahnesine benzer bir sahne var ama size hiç aksiyon gibi gelmiyor ve varış noktasına gidelim artık diyorsunuz. Oyundaki gizli görevler ise  MW 'daki Captain Price ile yaptığımız gizli görevlerin yanına bile yaklaşamıyor.

Oyun bize her şeye rağmen COD havası verebiliyor. Sonuçta karşımızda farklı ve yeni bir COD var. Yeniklere açığım fakat yenikler pek başarılı olamamış diye düşünüyorum. Yukarıda dediğim gibi ben oyunları birbirine benzetmeyi pek sevmem ama AW' ın diğer oyunları benzemesinden dolayı güzel olduğunu ama aynı şekilde de başarılı olamadığına inanıyorum. Yakın zamanda Shadow  Of Mordor isimli  güzel bir oyun oynadık. Oyun bize oynanabilirlik ile Assasins's Creed,  dövüş mekanikleri ile Batman oynuyoruz hissi yaşattı. Ben bunu hiç yadırgamadım. Hikaye, işleyiş ve kaymak gibi akıcı grafikler ile çok başarılı bir oyun olmuştu.  Maalesef COD: AW bana göre bunu başaramamış.

SUIT, HEV SUIT, NANO SUIT DERKEN EXO SUIT

Eski serilerde normal bir askeri canlandırırken,  AW' da EXO SUIT ile süper asker seviyesine yükseliyoruz. Zaten oyunun ana teması EXO SUIT üstünde şekilleniyor. EXO SUIT,  Edge Of Tomorrow filmindeki kıyafete benziyor ve daha yükseğe zıplama, daha hızlı koşma, daha güçlü vuruşlar yapma, görünmez olma gibi özellikler katıyor bize. Benim gibi bilim kurgu seviyorsanız gerçekten hoşunuza gidecek bir özellik diyebilirim. Ama işin kötü tarafı bu özelliğin oyunun içine iyi bir şekilde yedirilememiş olması. Çoklu oyuncu modunu daha oynamadığım için orda nasıl bir artı sağlıyor EXO SUIT bilmiyorum ama hikaye modunda işimize pek yaramıyor. Oyun için hayati değeri olan EXO SUIT' i kullanmadan oyunu çok rahatlık ile bitirebilirsiniz.

EXO SUIT , her bölüm için farklı bir özelliğe sahip. Maalesef oynadığımız bölümdeki özelliği kullanmak zorundayız. Oyunun çizgiselliği ve özgür olmayan yapısı da eklenince pek işimize yaramıyor bu suit maalesef. Bir bölümde Gideon " Haydi Duvara Tırman" diyor. Duvara tırmanıyoruz ama oyunun belirlediği scriptler çerçevesinde sadece. Kafanıza göre istediğiniz duvara tırmanamıyorsunuz.  Boost Jump yani yüksek zıplama özelliği güzel olmuş ama harita küçük olduğu için arabaların üstüne ve ya ufak balkonlara zıplayabiliyoruz. Her bölümde de zıplama özelliği yok maalesef. EXO SUIT  oyuna iyice yedirilmiş ve vazgeçilmez bir özellik olsaymış, daha büyük haritalar ile tadından yenmezmiş. Aklıma takılan bir kısım daha var. Bu suit , Nano suit gibi tamamen giyilmiyor. Sırtınıza, kolunuza, belinize, bacaklarınıza takıyorsunuz. Elrimiz açıkta kalıyor ve ayaklarımızda da sadece bot oluyor. Ama koca koca kapılara tekme atıyoruz, elimiz ile yumrukluyoruz. Hiç bir yerimiz kırılmıyor. Gerçekçiliği tamamen yok ediyor maalesef.

AŞIRI YÜKLEME ZAMANI

Sledgehammer  Games,  ben bu oyunu Crysis'e , Titanfall'a benzettim başka neye benzetebilirim diye düşünmüş. Fear cevabını bulmuş. EXO SUIT 'in Overdrive diye bir özelliği var. Zamanı yavaşlatıp düşmanları çok rahat haklayabildiğimiz bir özellik.  Benden mi kaynaklandı bilmiyorum ama oyunda bu özelliği oyun bana hatırlatmadıkça kullanmadım. Güzel düşünülmüş ama gene oyuna yedirilemeyen bir özellik olmuş.  Bu tarz eksikliklerden dolayı EXO SUIT olayı güzel ve eğlenceli olsa da oyunun hem güzel hem kötü yönü oluyor.
EXO SUIT i bölüm geçtikçe geliştirebiliyoruz. Topladığımız inteller , vurduğumuz düşman sayısı belli seviyeye ulaşınca puan kazanıyoruz. Daha hızlı koşma, daha hızlı hedef alma, daha çok bomba taşıma gibi özellikleri ekleyebiliyoruz.Oyunun iyi taraflarına bakacak olursak. Bolca silah çeşitliği var ve silahlarımız çok kullanışlı. Oyundaki el bombası seçenekleri benim çok hoşuma gitti.  El bombaları düşmanı takip edebiliyor. Öldürmek istediğimiz  bir düşmanı belirleyip ona doğru fırlatıyorsunuz el bombasını ve el bombası düşmanı takip etmeye başlıyor. Düşman siper alsa bile hedefine varıyor ve patlıyor. Gayet eğlenceli olmuş. Bunun yanında emp ve düşmanı duvar arkasından gösteren taktiksel bombalar da çatışmalar esnasında işinize yarıyor. Uçan bir drone  kullandığımız oyunda zorlu çatışmalarda yerimizden kıpırdaman drone ile düşmanları haklıyoruz. Türlü türlü araç ve EXO SUIT 'in gelişmiş bir versiyonunu kullandığımız kısımlar sizi eğlendiriyor.

Grafik motorunun değişmesi ile hem yeni nesle uygun hem de iyi grafikleri olan bir oyun olmayı başarmış AW. Işıklandırmalar ve çevre detayları hiç fena değil. Yapımcıların en çok uğraştığı şey ise her halde karakterlerdeki detaylar olmuş. Duygularını iyi ifade eden ve yüzleri çok gerçekçi bir şekilde karşımıza çıkıyorlar. Bazen zoom yapıp karakterlerin yüzlerine bakmaktan kendimi alamadım zamanlar oldu. Kevin Spacey' i mükemmel olmuş. Zaten oyun  Kevin Spacey sayesinde işi götürdü diyebilirim. Çevri ile pek etkileşimimiz olmasa da  Sledgehammer  Games' in hakkını vermek lazım. Grafikler konusunda iyi iş çıkarmışlar. Oyunun belki de en iyi yanı ise ara video sahneleri. Bu sahneler çok gerçekçi olmuş ve sanki film izliyoruz hissi uyandırıyor. Ara sahneler bitip oyuna döndüğünüzde ise hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Hani ara sahne hani oyun. Oyunda optimizasyon sorunu ile karşılaştım. Tavsiye edilen sistem gereksinimlerinin üstünde bir sistemle bile çoğu yerde performans sorunları yaşadım.  Oyundan aldığım hazzın azalmasına sebep oldu.  Şu oyunlar gold olduktan sonra hiç mi test etmiyorsunuz yahu ?Oyunda seslendirmeler çok iyi bir şekilde bize sunuluyor. Irons karakterine,  Kevin Spacey' i yüzü dışında sesi ile de can vermiş.  Troy Baker  ise sesini çok sevdiğim ve güzel seslendirmeler yapan bir sanatçı. AW' da Mitchell' i seslendiriyor.  Oyunun içinde konuşmasa da ara sahnelerde sesini duymak güzel. Gideon Emery' nin de hakkını verelim İngiliz aksanı ile iyi bir iş çıkarmış. Patlama ve çatışma sesleri çok gerçekçi ve çatışma içinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Ekip bu konuda da iyi iş yapmış.

İşin bir de çoklu oyuncu yanı var. Çoklu oyuncu modu her zaman iyi olan oyunda gene güzel bir iş başarılmış. Şuan 23 level olduğum oyunda gerçekten keyifli saatler geçiriyorum ve oyuna bağlanmış durumdayım. Senaryo modunda pek işe yaramayan ama çoklu oyuncu modunda EXO SUIT' in gerçek gücünü keşfedebiliyorsunuz. Duvarlardan zıplamak, koruma kalkanları oluşturmak fazlası ile işinize yarıyor. Hikaye modunda yerdiğimiz oyun çoklu oyuncu modunda övgüyü hakediyor. 

Aslında oyun hakkında daha bir çok iyi ve kötü yön yazabilirim ama spolier vermek istemiyorum. Söz konusu oyun Call Of Duty olunca beklentilerin yüksek olması sebebi ile sert eleştirilere maruz bırakabiliyorsunuz oyunu. Üç senede sadece normalin üstünde bir oyun yapabilmeleri beni gerçekten üzdü. Yine de arşivinizde bulunması gerek güzel bir oyun olmuş diyebilirim. Benim bile 7 saat gibi kısa sürede bitirdiğim hikaye modu, EXO SUIT 'in pek işe yaramamasına karşı, seriyi takip ediyorsanız, bol aksiyon, bilim kurgu ve yeni bir Call Of Duty istiyorsanız oyunu oynamanızı öneriyorum.

Artılar: Grafikler, Seslendirmeler, Ara sahneler, EXO SUIT, Çoklu oyuncu modları

Eksiler: Basit hikaye yapısı , Yeni özellikleri pek işinize yaramıyor. Kısa süren hikaye modu

Öztürk UYANIK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder